Kayıtlı Elektronik Posta (KEP)

Kuruluşundan beri müşterilerinin ihtiyaçları ve beklentilerine uygun çağdaş ve kaliteli bilgi hizmetleri sunan şirketimiz; dijital dönüşüm yolculuğuna çıkan işletmelere ve kuruluşlara Türkkep tarafından sunulan Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) hizmeti vermek için aracılık yapmaktadır.

TÜRKKEP; KEP hizmet sağlayıcısı olarak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından 25.02.2013 tarihinde ve e-Belge hizmet sağlayıcısı (özel entegratör) olarak Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından 27.09.2013 tarihinde yetkilendirilmiştir.

Kayıtlı Elektronik Posta (KEP)'in Avantajları Nelerdir?

Hukuki geçerliliğe sahiptir. Elektronik ortamda alınan ve gönderilen her KEP iletisi, mahkemede delil niteliğindedir. Okunmama, ulaşmama veya spam'a düşme gibi sorunları ortadan kaldırır.

Gönderi ve depolama maliyetlerinde önemli ölçüde tasarruf sağlar. Posta, arşiv, kargo, baskı, ve toner gibi masrafları ortadan kaldırır.

Zaman ve mekan bağımsızlığı sunarken hızlı işlem kabiliyeti sağlar.

Gelen ve giden kutusunun yanısıra delil kutusu da bulundurur. İletinin gönderilme ve alıcı tarafından okunma zamanı bellidir. Bu bilgiler değiştitilemez. KEP iletisinin oluşturulduğu deliller 20 yıl süreyle saklanır. İletişim süresince üst düzey güvenlik ve geçerlilik.

Fiziksel ortamdaki iş süreçleri KEP ile elektronik ortama taşınır. Daha çevreci bir yaklaşımla gezegenimizi korumamıza yardım eder.

Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) sistemi ve Daha Güvenli İletişim

Kayıtlı Elektronik Posta Sistemi; hem zamandan tasaruf sağlar hem de lojistik ve idari maliyetlerde azaltmanıza imkan verir. Tüm iletiler kayıt altındadır, değiştirilemez ve geçerliliğe sahiptir. Şirketlerin yasal süreçlerine önemli ölçüde katkı sağlamasının yanısıra doğa dostudur. Gönderiler elektronik ortamda hızlıca iletilirken tüm tarih ve doküman bilgileri kayıt altındadır.

Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) adresiniz olsun, dijital dönüşüm treninde yerinizi alın ve rahat edin. Huzurlu olun.